Boj o udržení jsme nezvládli (11.4.2010)

TJ TAŠOVICE - TJ OSTROV
6 - 2


Do utkání jsme nastupovali s vědomím, že musíme vyhrát. Případné vítězství by mělo i další pikantní důsledek: do nižší soutěže by sestoupil nejen náš soupeř, ale i družstvo Caissy N. Role.

Domácí však nic neponechali náhodě. Přehráli nás na pěti šachovnicích a udělili nám tím nejen dosti krutou porážku, ale odsoudili nás i k sestupu zpět do krajské soutěže.

Absolutorium zaslouží pouze dr. Vastl, který svého soupeře rozebral přímo ukázkově. Po půl bodu ještě přidali Kandrik ml. a Strejc. Tím jsme všechen prach vystříleli, na víc už nezbylo.

Letošní soutěž družstev jsme tedy absolvovali jen s jednou výhrou a jednou remízou. V krajském přeboru jsme se tedy moc neohřáli. Ale aspoň trocha optimismu: protože jsme v nižší soutěži v minulém ročníku uspěli, budeme se snaži v příštím o totéž.


Sedm kol snažení - pak to doktoři zařídili (23.3.2010)

TJ OSTROV - LOKO CHEB
5 - 3


Sedm kol jsme čekali na tři body za vítězství. Povedlo se to až v tom osmém. Podstatný podíl zásluh nesou dr. Strejc a dr. Vastl. Své soupeře přehráli trpělivou a neunáhlenou hrou. Pochvalu zasluhují i oba Kandrikové. Jejich cenné remízy byly nadmíru důležité. Nelze opomenout ani vynalézavý styl hry Šimandla, kterým jednoznačně bodoval. Partie se nepovedly pouze Tomandlovi a Šetkovi.

Utkání to bylo bojovné a celkově velmi vyrovnané. Vítězství jsme si ale zasloužili a opět vykřesali jiskřičku naděje na odpoutání z posledního místa. Rozhodne o tom závěrečné kolo 11. dubna, kdy se střetneme s Tašovicemi.


Statečný boj - přesto vysoká porážka (21.2.2010)

TIETZ K. VARY "B" - TJ OSTROV
6 - 2


Domácí prakticky nastoupili v nejsilnější sestavě a tak byli vysokými favority. Průběh utkání tomu však vůbec nenasvědčoval. Všichni naši hráči svedli statečný, příkladný a vyrovnaný boj. Ani jedna partie neměla jednoznačný průběh.

První dva duely skončily po téměř čtyřech hodinách (!). To Šetka a Kandrik st. podlehli až v těsné koncovce. Bojovalo se dál. Vynikajicího osobního úspěchu dosáhl Kandrik ml., který porazil výborného a ambiciózního Čontoše. Latislav st. se úporně bránil tlaku Beneše, ale neodolal. Čornyj hrál výborně proti M. Hajšmanovi, dostal se do časové tísně a chyboval.

Zbývali poslední tři mušketýři, kteří zápolili téměř až do poslední časové kontroly. Tomandlovi se podařilo s výborným Fricem remizovat, Ciprianův soupeř v dámské koncovce prosadil svého pěšce navíc a Šimandl se v urputné bitvě s L. Hajšmanem rozešel smírně, když ani jednomu hráči nezbyl matící materiál.

Znovu je třeba poznamenat, že skóre průběhu zápasu vůbec neodpovídá. Ovšem jako v každém jiném sportu platí: bojovnost šlechtí, ale výsledky se počítají!

Po delší pauze - 23. března - hostíme v předposledním kole šachisty z Chebu. Opět silné družstvo, ale pokud by se k naší bojovnosti přidalo i trochu šachového štěstíčka ...


První bod - ale nespokojenost (7.2.2010)

TJ OSTROV - ŠK K. VARY "B"
4 - 4


K zisku tří bodů jsme byli skutečně velmi blízko. Zvláště když soupeř nepřijel ve zcela nejsilnější sestavě. Zato v jeho řadách startovaly tři ženy (!!).

V utkání jsme byli stále ve vedení. Relativně lehkou práci měl s nejml. juniorem Šimandl, ale vzápětí dovolil Strejc hostům po chybě vyrovnat. Vedení získal zpět dr. Vastl, který dalšího juniora s přehledem přehrál. Bohužel, Martin Latislav nezopakoval parádní výkon z minulého utkání za béčko a prohrál se stále se lepšící Špererovou - hosté opět vyrovnali. Šetka překonal "fobii" z juniorských soupeřů a třetí dívce v soupeřově sestavě nedal šanci - 3:2.

V tuto chvíli snad už nikdo nepochyboval, že se konečně dočkáme prvního vítězství. Zbývaly partie na prvních třech šachovnicích, Tomandl proti Lorencové získal pěkným trikem figuru a naše akcie výrazně stouply. Vidina úspěchu mu však zastřela šachový vid, vyrobil hrubou chybu a partii ztratil. Vzápětí jsme se však dostali opět do vedení: Ciprian velice hezkou závěrečnou kombinací porazil o více než 60 let mladšího juniora (!!) - 4:3.

Zodpovědnost se teď přelila na Kandrika ml., hrajícího s jedním z nejlepších hráčů našeho kraje. Bojoval statečně, vymyslel geniální obranu v téměř ztracené koncovce, ale obrovská zkušenost a umění Fryče nedovolily, aby potřebnou půlku bodu získal.

21. února zajíždíme v 7.kole na půdu Tietz K. Vary "B". S družstvem, které je podstatně silnější než dnešní soupeř, můžeme jen překvapit.


Favorit překvapení nepřipustil (10.1.2010)

ŠK K. VARY "A" - TJ OSTROV
5,5 - 2,5


Přesto, že domácí byli vysokými favority, mohlo skóre velmi reálně vyznít v náš prospěch.

Nejprve dr. Vastl v duchu pořekadla "první vyhrání z kapsy vyhání" deklasoval svého soka, ale tím pravdivost sloganu zcela naplnil.

Magie začala účinkovat: Šetka ve více než nadějném postavení vyrobil hrubici a bylo vyrovnáno. Podobný osud postihl i Cipriana, který ztratil vyhranou partii. Pokud by obě partie dopadly podle vývoje, pyšnili bychom se vedením 3 : 0 a to by byl velice luxusní počinek. Pak už na sebe další góly nedaly dlouho čekat. Strejc ještě odehrál solidní remízu s Koškem, ale pak přišly tři rozhodující údery domácích: Tomandl marně vzdoroval Fuksovi, Kandrikovi ml. oplatil Wimmer loňskou pořážku a Kandrik st., byť po statečném odporu, podlehl Lorencovi. Hrozivé skóre trochu upravil Šimandl, který, i když už bylo rozhodnuto, zabojoval skutečně příkladně. Trpělivou a přesnou hrou pokořil svého soupeře a odměnou mu byl zasloužený bod.

6. kolo hrajeme 7. února doma a hostíme ŠK K. Vary "B". Druhý tým šachového klubu má na prvních čtyřech šachovnicích velice silné hráče a ve druhé polovině sestavy stále se lepšící juniory, s kterými jsme již v loňském roce měli značné potíže. Opět nás tedy čeká více než náročný boj.


Vyrovnané utkání body nepřineslo (13.12.2009)

TJ OSTROV - GLOBAL SOKOLOV
3 - 5


Soupeř přijel v roli favorita, ale dlouho to tak nevypadalo. Zejména když Šimandl získal první bod a vzápětí ho Šetka podpořil cenným půlbodem, vypadala pro nás situace dost optimisticky. Je třeba poznamenat, že na všech šachovnicích se bojovalo velmi urputně a hodně dlouho byl stav na vážkách. Těměř po čtyřech hodinách neustáli své pozice oba Kandrikové a hosté stav otočili. Na 2,5 : 2,5 pak ještě srovnal Tomandl, který opět zúročil svou bojovnost.

V závěru však, po těžké přetlačované, přišli o své partie (také trochu dost smolně) dr. Vastl i Martin Latislav a hosté triumfovali.

Notnou dávku obdivu je třeba vyslovit p. Ciprianovi, který jako daleko nejstarší účastník soutěže, bojuje skutečně příkladně! Jeho remizový výkon s Grussem (ELO 2018) to jen dokladuje.

Pokračování seriálu krajského přeboru spadá už do r. 2010. 10. ledna hrajeme v K. Varech s ŠK K. Vary "A". Družstvo patří k horkým favoritům na postup do ligy - průměrné ELO základní sestavy: 2009! Máme se tedy na co těšit.


Áčko stále bez bodu (29.11.2009)

BANÍK HABARTOV - TJ OSTROV
5 - 3


Ani třetí kolo nám nepřineslo žádný bodový zisk. A to jsme nastupovali s vědomím, že družstvo Habartova je jedno z mála, kde tato reálná možnost byla.

Utkání se vyvíjelo hodně vyrovnaně. Bohužel, více bodů nastřádali domácí. Jediný celý bod pro naše barvy získal Husák, který si svého soupeře skutečně vychutnal. Dalšími čtyřmi remízami přispěli po půl bodech Šetka, Kandrik st., Šimandl a dr. Vastl. Kandrik ml. marně bušil do Miroslava Duba. Ten, hoden svého jména, byl skutečně dubový a Tonda si na něm vylámal zuby. Tomandl bojoval (jinak ho ani neznáme) jako lev, ale soupeř ho přehrál. I přes porážku je třeba vyslovit uznání Čornému. Opět "vyfasoval" protivníka s ELO o 400 vyšším (!) a držel se víc než statečně. K zasloužené remíze mu chyběl jen chloupek.

Ve 4. kole (13.12.) hrajeme doma s Globalem Sokolov. Je to tým, který je tvořen samými silnými hráči a je vysokým favoritem. Takže - žádná procházka.


Hosté senzaci nepřipustili (15.11.2009)

TJ OSTROV - BH SOKOLOV
1,5 - 6,5


Nejsilnější tým soutěže nepřijel do Ostrova v kompletním složení, ale i tak mu to stačilo na přesvědčivé vítězství. Naši se prali statečně. Výsledkem však byly pouze tři remízy: Kandrik ml., Ciprian a Šimandl. Minimálně další remízu mohl přidat ještě Šetka. Svého velesilného soka odvážně svíral, ale ten komplikovanou a složitou situaci zvládl lépe. Senzace v podobě daleko přijatelnějšího výsledku se tedy nekonala.

Ve 3. kole (29.11.) budeme hosty B. Habartov.


Smolný start (1.11.2009)

TJ OSTROV - CAISSA N. ROLE
3,5 - 4,5


Soupeř přijel s taktikou dvou "tutovek" na předních šachovnicích. To mu beze zbytku vyšlo - Kandrikům nedal šanci. Na ostatních postech jsme však měli příležitost tuto taktiku prolomit. Ukázalo se, že klíčem byla 5. a 8. šachovnice. Stačilo na jedné vyhrát, skutečně k tomu byl krůček (!), a výsledek vypadal zcela opačně! Nepovedlo se - škoda, protože tato ztráta nám může v závěrečném účtování moc chybět. To lze konstatovat již po prvním kole. Tedy skutečně smolný start do sezóny.

Ve 2. kole (15.11.) hostíme družstvo BH Sokolov, horkého adepta na postup do ligy. Jen pro zajímavost: všichni jeho hráči základní sestavy mají ELO přes 2000!


Vstupujeme do sezóny 2009-2010 (září 2009)

Obě naše družstva v minulém ročníku postoupila do vyšší soutěže. Budou to však mít nesmírně těžké.

"Áčko" má ze všech účastníků nejnižší průměrné ELO základní sestavy a nestartují v něm žádní hosté (tzn. dovolené posily z jiných oddílů) - je tedy papírově nejslabší. Lze-li hovořit o nějaké výhodě, pak tedy: může překvapit! Prakticky jakýkoli bodový zisk bude úspěchem.

"Béčko" je na tom podobně a navíc má na soupisce pouze devět hráčů! To je velký handicap.

Nezbývá tedy než bojovat. Bojovat a dokázat, že se dá hrát i se silnými celky a hráči.


POZN.: Obrovské díky od celého oddílu si opět zaslouží Vlastimil Šetka, tvůrce těchto čtivých článků.