Výsledky KS 1. třídy (oficiální stránky)


Hodně povedený závěr - neporažený poražen! (6.4.2014)

TJ BANÍK SOKOLOV B - TJ OSTROV
3,5 - 4,5


V posledním kole letošního ročníku krajské soutěže družstev 1 nás hostil vedoucí a dosud neporažený tým.

Do utkání jsme nastoupili jako správní outsideři. Ještě jsme nestačili ani ohřát židle u šachovnic a už to bylo 2 : 0 pro domácí! To se Janeckému a Vastlovi hrubě nevydařil úvod partie. Po chybě odevzdali figuru a vzápětí marný boj vzdali. Ovšem jak se říká: všechno špatné je pro něco dobré. Snadné vedení jakoby domácí ukolébalo a vedlo je k poklidnému dovedení utkání do vítězného závěru. Utvrdily je v tom i remízy na čtvrté a osmé šachovnici (Baumann, Husák).

Za stavu 3 : 1 se však skóre zastavilo a týmu, který pravidelně vyhrával, nastaly starosti. K útoku zavelel Šimandl. Vyhrál po soustředěném a zodpovědném výkonu. Vzápětí skolil svého soka po pěkné hře i Tomandl a - ejhle 3 : 3! Zbývaly dvě partie. Šetka se sice dostal do úzkých a jen se bránil, poté však získal materiální výhodu, aby jí vzápětí ztratil. Přesto se mu podařilo uhájit remízu a popostrčit družstvo k úspěchu. Ten v plné míře dovršil Kandrik ml. Na 1. šachovnici s přehledem přehrál zkušeného matadora Ondrejáta!

Domácí se nestačili divit a my mohli slavit největší úspěch sezóny. Jako jediní se můžeme pochlubit skalpem TJ Baníku Sokolov. A navíc - ziskem tří bodů na prvních třech šachovnicích!

Tímto hodně překvapivým vítězstvím jsme se začlenili mezi družstva ve středu tabulky, a tak aspoň opticky změnili katastrofický obrázek umístění, který nás provázel po celou dobu soutěže.


Všechno dobře dopadlo! (23.3.2014)

TJ OSTROV - TJ BANÍK HABARTOV B
4,5 - 3,5


Trochu obávaný zápas, chybičky na obou stranách, ale zato hodně napínavé utkání - taková je stručná charakteristika tohoto duelu.

Hosté nás měli přehrát na šachovnicích ve středu sestavy. Papírové předpoklady tomu nasvědčovaly. Jenže - jako v každém sportu - teorie je jen jedna stránka skutečnosti.

Na l. šachovnici nám měl uhrát "povinný" bod Kandrik ml. To se mu také po zkušeném výkonu podařilo. Dále to ale byla bitva jak se patří. Všude se jiskřilo, ale vyrovnané pozice byly vychylovány nepřesnostmi. To však napínavost utkání ještě zvyšovalo. Jedné z nich se dopustil Šetka a umožnil hostům srovnat na 1 : 1. Potom ale zase využil chyby svého soupeře Janecký a hned to vypadalo lépe. Vynikající partii sehrál Kandrik st., který výkonnostně lepšímu sokovi nic nedovolil a navýšil tak naše vedení na 3 : 1! Rovněž díky nepřesné hře hostů na osmé šachovnici přidal Husák ještě půl bodu a byli jsme krůček od potřebného úspěchu.

Nic však není zadarmo. Další nepřesnost v našich řadách postihla Baumanna a - hosté snížili na 3,5 : 2,5. Drama pokračovalo: poslední dvě partie měly rozhodnout. Tomandl a Šimandl, proti papírově silnějším hráčům, podali výborný výkon! Oba uhájili remízové pozice a tím nám zajistili tolik potřebné tři body do tabulky.

Poslední soutěžní kolo letošního ročníku soutěže družstev odehrajeme 6. dubna v Sokolově s TJ Baník "B". Suverénně vedoucí tým se budeme snažit hodně potrápit a uhrát co nejlepší výsledek.


Derby se lépe povedlo domácím (2.3.2014)

TJ OLYMPIE HROZNĚTÍN - TJ OSTROV
4,5 - 3,5


Domácí se na derby náležitě nažhavili. Nastoupili s maximálním počtem hostů a v nejsilnější sestavě. Naopak našim hráčům chyběli ze základu dva borci, což se v konečném účtování ukázalo jako rozhodující. Při pěti remízách dokázala Olympia dvakrát vyhrát, za nás skóroval pouze Husák, který si za to se svým sokem pěkně pohrál!

Průběh utkání byl však velmi vyrovnaný. Proto také pět partií skončilo remízou. Je však třeba přiznat, že Vastl zremizoval totálně prohranou partii. Jeho soupeř přehlédl krále stojícího v patu. Toho náš hráč vtipně využil a věčným šachem jedinou věží, která mu zbyla, zachránil aspoň půl bodu. Méně štěstí už měl Tomandl a Kandrik st. Po drobných chybách poztráceli materiál a ani přes bojovnost a snahu nedokázali zabránit nejhoršímu.

Přes to všechno neměli domácí ještě vyhráno. V poslední partii se snažil Kandrik ml. přehrát Hlaváče a pokud by se mu to podařilo, skončilo by celé utkání plichtou. V lepším postavení, ale v časové tísni, nezvolil optimální pokračování. Soupeř poměr sil vyrovnal a protože znal průběžný stav, nic neriskoval a zkušeně vmanévroval hru do jasné remízy a tím zajistil domácím celkové vítězství.

Dvě kola před koncem soutěže jsme si situaci opět o něco zkomplikovali. V 10. kole hostíme družstvo TJ Baníku Habartov "B". Hraje se 23. března v klubovně haly TJ od 10:00 hodin.


Body, které jsme potřebovali (16.2.2014)

TJ OSTROV - ŠK MARIÁNSKÉ LÁZNĚ
7 - 1


Vítězství nás pochopitelně těší a body, které jsme získali, rovněž. Neporazili jsme však jedno z nejsilnějších družstev, ale jeho torzo. Hosté přijeli ve značně oslabené sestavě, dokonce ani neobsadili dvě šachovnice!

Dá se říci, že jsme měli utkání od jeho počátku pod kontrolou. Na většině šachovnic stáli naši hráči lépe. Smršť bodů odstartoval Baumann, který konečně prolomil zápasovou smůlu. Potom už šlo vše poměrně hladce. Jediné zaváhání postihlo Tomandla, který po chybě přenechal bod hostům. V kuloárech se pak proslýchalo, že to bylo z jeho strany gesto smířlivosti, aby neodjížděli s "kanárem"!

Tímto vítězstvím jsme zřejmě unikli hrozbě sestupu! Ironií osudu je, že v minulých ročnících nás zajímali přední příčky tabulky, zatím co v současnosti se radujeme z pohledu do druhé poloviny!

9. kolo je na pořadu 2. března a sehrajeme ho jako místní derby s Olympií v Hroznětíně.


Dělba bodů (2.2.2014)

ŠK KARLOVY VARY B - TJ OSTROV
4 - 4


Zápas sliboval vyrovnaný souboj, a tak se také stalo. Do utkání jsme vstoupili více než optimisticky. Tomandl a Šetka vyřídili své soupeře nezvykle rychle a naše víra ve druhé vítězství dostávala reálné obrysy. Soutěž družstev se však hraje na osmi šachovnicích. Přesto jsme si nepřipouštěli, že bychom už žádný celý bod nezískali. Nezískali! Domácí ztrátu obratem vymazali. To Šimandl po chybě a Baumann opět nešťastně, odevzdali své body a začínalo se zase od začátku.

Druhá polovina partií se hrála téměř až do konečného časového limitu. Vzhledem k velké vyrovnanosti si hráči na obou stranách uvědomovali, že právě jejich chyba by mohla znamenat ztrátu celého utkání. Napětí se dalo krájet. Přes neobyčejnou snahu všech hráčů skončily zbývající partie remízou a celkový stav rovněž.

8. kolo hrajeme 16. února doma a hostíme jedno z nejsilnějších družstev soutěže – ŠK Mariánské Lázně. Utkání začíná v 10:00 hod. v klubovně haly TJ Ostrov.


Klíčoví hráči rozhodně chyběli (19.1.2014)

TJ OSTROV - TJ JISKRA AŠ
3 - 5


K utkání jsme nastoupili handicapovaní o dva nejvýše nasazené hráče. Proto nelze nazvat alibistickou spekulací tvrzení, že při jejich účasti by naše vyhlídky na úspěch byly daleko optimističtější. Ovšem stále a pořád platí, že na jakékoli kdyby se nehraje. Hráči proti sobě zasedli tak, jak jim velela soupiska a výsledek byl jen v jejich rukou.

Do utkání jsme vstoupili dost sebevědomě. Tomandl rychle porazil Bajcára (!) a po klidných remízách Latislava a Janeckého ukazovalo skóre 2 : 1. Po ztrátě bodu Kandrika st. a zisku Vastla to vypadalo stále dobře. Ale pak nešťastně klopýtli v dobrých pozicích Strejc a Baumann a hosté byli hned na koni – prohrát už nemohli. Vše bylo v rukou Šetky. Měl nadějné vyhlídky, ale málo času! Po dvojnásobném odmítnutí remízy (z pohledu družstva by to nic neřešilo) tlak neustál a v prohrané pozici mu vypršel čas.

Bohužel, je třeba konstatovat, že 6. kolo se nám nevydařilo (po kolikáté už?!). Bodová ztráta s dalším hratelným soupeřem znamená, že i nadále se bude naše družstvo nacházet v sestupových vodách.

7. kolo hrajeme 2. února v K. Varech, kde nás hostí družstvo ŠK K. Vary "B".


Paté kolo (5.1.2014)

V pátém kole jsme díky lichému počtu družstev v soutěži odpočívali a sbírali síly na další zápas.


Konečně body! (15.12.2013)

KARLOVARSKÝ ŠACHKLUB TIETZ D - TJ OSTROV
3,5 - 4,5


Teprve ve čtvrtém kole se naši borci dočkali prvního vítězství a prvních bodů. Nezasvěceného nesmí mýlit v názvu domácích "déčko". Jedná se o největší a nejsilnější šachový karlovarský klub. Vždyť jeho "áčko" startuje v 1. lize, "béčko" hraje 2. ligu, "céčko" krajský přebor a čtvrté družstvo naší soutěž!

Utkání nebylo ani pro jedno družstvo žádnou víkendovou procházkou. Přesto začalo dost vlažně. To se Janecký s Jahodkou rozešli smírně a potom už jen sledovali snažení svých spolubojovníků. Pak se ale začalo jiskřit: Šimandl a Husák darovali po chybách domácím své partie a naši se začali zlehka sunout k propasti. Poté však "zaúřadovalo" štěstí pro změnu na naší straně. To kontrovali Šetka a Kandrik st. - 2,5 : 2,5. A pak zase smůla – Baumann prohrál s časem!

Zbývaly poslední dvě partie (1. a 3. šachovnice). Vše nasvědčovalo tomu, že je domácí v pohodě zremizují a celé utkání tak vyhrají. Ale Tomandl a Kandrik ml. jsou bojovníci k pohledání a byli rozhodně proti. Po skvělém výkonu své protivníky pokořili a téměř ztracený zápas dokonale otočili!

Letošní část soutěže jsme tedy uzavřeli aspoň trochu optimisticky. 5. kolo hrajeme až 19. ledna doma, kdy hostíme nevyzpytatelnou Jiskru Aš. Začínáme v 10:00 hodin v klubovně haly TJ Ostrov (pod gymnáziem).


Pohroma! (1.12.2013)

TJ OSTROV - SPARTAK HORNÍ SLAVKOV
2 - 6


Body, na které jsme si brousili zuby, jsou v nenávratnu. Ironií osudu je skutečnost, že naše sestava byla kompletní! Lze bez obalu říci, že katastrofa se zrodila na zadních šachovnicích. Ty měly zajistit bodový zisk pro náš první úspěch. Opak byl pravdou a hosté zcela po zásluze vyhráli.

Dva velice hezké okamžiky vytvořili Kandrik ml. a Šimandl, kteří své soupeře s bravurou přehráli. To však bylo příliš málo. Naopak, hráči na čtyřech zadních šachovnicích svým výkonem zklamali.

Jsme tedy i nadále bez bodu. Další pokus získat body máme 15. prosince, kdy nás hostí družstvo K. Vary Tietz "D". Nezasvěceného nesmí mást to "déčko". Je to tým velmi zkušených a silných hráčů. Takže zbývá jen věřit, že to snad už bude lepší (!?).


Snaha ani bojovnost nestačily (17.11.2013)

ŠK SPARTAK CHODOV - TJ OSTROV
5 - 3


Utkání bylo podle předpokladu hodně vyrovnané. Je však třeba dodat, že nám tentokrát velmi citelně chyběli oba Kandrikové.

První gól zaznamenal Husák. V tuto chvíli jsme ani netušili, že je to první a také náš poslední celý bod! Náskok jsme pak drželi i po remízách Baumanna, Latislava st. a Šimandla. Potom se však misky vývoje zápasu začaly přiklánět na stranu domácích. Ti v následujících třech partiích o výsledku utkání rozhodli: Koller v koncovce přetlačil Šetku, nadějný mladík Frai přehrál Žikavského a Mestl po odvážné oběti věže zdolal Tomandla.

I za rozhodnutého stavu se pak ještě urputně bojovalo na páté šachovnici. Na ní Vastl ve věžové koncovce úspěšně odolal převaze dvou pěšců a uhájil remízu.

Po dvou odehraných kolech nemáme zatím ani bod. Podaří se tuto nulu vymazat v kole třetím? To doma hostíme 1. prosince družstvo zkušených matadorů z H. Slavkova. Utkání se hraje od 10:00 hodin v klubovně haly TJ (za gymnáziem).


Na úvod těsná prohra (3.11.2013)

TJ OSTROV - ŠK GLOBAL SOKOLOV B
3,5 - 4,5


Náš letošní první soupeř neměl být teoreticky nad naše síly, ale v aktuální situaci byl přeci jen o chlup lepší. Rozhodly o tom vlastně jen dvě skutečnosti:

1) na prvních třech šachovnicích se nám nepodařilo bodovat
2) Šetka mohl výhrou (a byl k ní opravdu blízko) získat celý bod a zajistit tak nerozhodný výsledek.

Průběh utkání tomu odpovídal. Hosté zpočátku získali dvoubodové vedení - Lusk porazil Baumanna a Gruss Šimandla - ale Vastl a Husák vzápětí vyrovnali. Pak dost nečekaně ztratil partii Kandrik ml. a hned po něm Tomandl. To byla kritická situace. Únik z ní byl v rukou Šetky a Kandrika st. Prvně jmenovaný stál v jezdcové koncovce a s dvěma pěšci navíc, více než nadějně. Ale chvilková ztráta koncentrace nahrála soupeři ke zremizování partie. Tím bylo o osudu utkání rozhodnuto. Hosté už o vítězství nemohli přijít. O to víc je třeba ohodnotit výkon Kandrika st., který za této situace nepřijal jistotu půlky bodu a bojoval dál. Vyplatilo se - odměnou mu byl bod celý.

Druhé kolo hraje naše družstvo 17. listopadu v Chodově. Dá se očekávat opět vyrovnaný boj. Věřme, že tentokrát se šťastným koncem pro nás.


POZN.: Za reporty děkujeme Vlastimilu Šetkovi.