Třetí remíza v řadě (5.4.2009)

ŠK CAISSA NOVÁ ROLE – TJ OSTROV
4 - 4


V závěru soutěže jsme se moc neukázali. Z posledních tří utkání nám na konto přibyly pouze tři body (místo devíti!).

Právě v tomto utkání, kdy nás hostili kolegové z Nové Role, nelze vinit jednotlivé hráče, že kdyby hráli jinak, byl by výsledek jiný. Známá pravda z každého sportu je, že na „kdyby“ se nehraje. Bohužel se nám oproti předpokladům méně dařilo na zadních šachovnicích. Stoprocentní zisk přinesly šachovnice: osmá – Janecký bez větší námahy zdolal Fůsse, čtvrtá – Tomandl spolehlivě přehrál Janouška a první, kde Kandrik ml. opět zazářil, když ne právě z povedeného zahájení, přes krušnou střední hru, se propracoval až k vítězné koncovce. Tento bod a skalp je pro Tondu (ale i pro družstvo) o to cennější, že porazil hráče, Milana Svobodu, s ELO 2120 b.!!

Půl body Kandrika st. a Šetky dorovnaly náš bodový příděl na 4. Dál už byla snaha marná. Pokoušeli se o to Šimandl, Husák i Latislav st., ale neuspěli.


Vyrovnané utkání = ztráta dvou bodů (22.3.2009)

TJ OSTROV – ŠK K. VARY „B“
4 - 4


Utkání bylo skutečně vyrovnané až do poslední partie. Chyby se objevily na obou stranách, ale soupeř, bohužel, měl přece jen trochu více štěstí.

Velmi rychle skončila partie na třetí šachovnici, kde Šimandl s Hladečkem bleskově vyměnili většinu figur. Když shodně usoudili, že ani jeden nevyhraje, dohodli se na remize. Stejný scénář měly i druhá a osmá šachovnice, ale v podstatně delším časovém úseku: Kandrik st. a Latislav st. se svými soky svorně „plichtili“ a stav zůstával stále vyrovnaný. Pak se ale Šetka nechal zatlačit do defenzívy a ani obětí figury za dva středové pěšce partii nezachránil. Vzápětí však Husák chytrou hrou (jak také jinak!) opět vyrovnal.

Vše bylo otevřené, i když mírný optimismus byl přece jen na naší straně – dvě partie se jevily remízové, třetí vyhraná. Leč už zmíněné štěstí stálo při hostech: Kandrik ml. se zkušeným matadorem Leinerem odvedl dobrou práci, ale stačilo to tentokrát „jen“ na půl bodu. To Tomandl masíroval svého protihráče hodinářsky trpělivým způsobem a s minimální výhodou ho v úplném závěru udolal – 4 : 3. Zbývala poslední partie. Strejc měl v koncovce lehkých figur prakticky čistou remizu, která by znamenala celkové vítězství a zisk kýžených tří bodů. Jenže – dal si vlastní gól!! Ke svému zděšení a také všech okolo, udělal hrubou chybu, „daroval“ figuru a partii ztratil – tedy 4 : 4 !

Za 14 dní soutěž končí. 5. dubna nás budou hostit šachisté v Nové Roli. I když jsme v celé soutěži pouze jednou prohráli, tak díky třem (trochu smolným) remízám budeme bojovat „pouze“ o třetí místo.


Tohle se nám nepovedlo !! (22.2.2009)

ŠK K. VARY „C“ – TJ OSTROV
4 - 4


Žáci a dorostenci karlovarského céčka nás vyučovali až to nebylo hezké. Přesto se pro nás začátek utkání vyvíjel velice slibně. První si poradil se svým mladíkem Janecký. Donutil ho odevzdat figuru za dva pěšce a výhodu rychle zužitkoval. Hned po něm Čornyj „zařízl“ vietnamského klučinu a bylo zde pohodové vedení 0 : 2. Na ostatních šachovnicích to vypadalo velmi optimisticky, a tak nikdo ani nepochyboval, že si odvezeme všechny tři body. Navíc se k zářezu na své pažbě chystal Šetka. Jenže ten po fatální chybě odevzdal bod domácím. Podobně dopadl i Strejc, kterého v koncovce přehrála dorostenka Špererová. Další chybu vyrobil Husák. Když ztratil figuru, nepomohly mu ani žádné boudy, věčné šachy nebo paty. Mladý soupeř si vše pohlídal a nedal mu šanci – a hned to bylo 3 : 2 pro domácí. Pak se ani Tomandlovi nepodařilo zdolat svého mladíka a s půlkou bodu nebyl spokojen.

V tuto chvíli jsme byli jen malý krůček od dosti potupné porážky. Ale ještě že máme Tondu Kandrika ml.! Ten si opět ve velkém stylu poradil s Wimmerem (ELO 2095!! – jediný nedorostenec) a – vyrovnal.

To už se hrálo více než pět hodin (!) a vše bylo na Martinu Latislavovi, který na poslední chvíli nahradil nemocného kapitána Šimandla. Na osmé šachovnici si snad proti nejmladšímu hráči družstva vypracoval velmi slibnou pozici, ale pak chybou o ni přišel a vypadalo to opět bledě. Na jeho obhajobu je však třeba poznamenat, že se pak „zakousl“ a byl to opět on, kdo byl blíže rozhodujícímu bodu. Pochvala však patří i jeho malému soupeři, který ač měl do konečné časové kontroly jen pár minut, nezpanikařil a partii zremizoval.

Závěrem: opět jsme potvrdili, že proti šachovému mládí nám to zkrátka nejde.

Předposlední kolo hrajeme až za měsíc – 23. března – doma s ŠK K. Vary „B“, které v tomto kole rozdrtilo Sp. Chodov 7 : 1 !


Hostům jsme povolili pouze dvě remizy (8.2.2009)

TJ OSTROV – SOKOL TEPLÁ
7 - 1


Je pravda, že v utkání jsme byli favority, ale nikdo nebral žádnou partii na lehkou váhu.

Vstup do utkání byl poměrně rychlý. Body Strejce a Latislava st. postupně doplnili Husák, Šetka a Tomandl – takže pohodový stav 5 : 0. Šestý bod mohl přidat Čornyj, ale lepší jezdcovou koncovku nesehrál přesně a soupeř z bodu půlku urval. Ten definitivně šestý bod přidal až Kandrik ml. Po drtivé materiální převaze mu protihráč vzdal.

O trochu vzrušení se postaral na 2. šachovnici Kandrik st. Ten na prvních 25 tahů spotřeboval téměř všechen čas a pořádnou porci zbývajících tahů (15 za 7 minut do časové kontroly) musel zvládnout v duchu bleskovky. Nejlepší hráč hostí si toho byl vědom a snažil se situace využít – v případě vítězství by to byl jediný bod, který by si odvezli. Ale Tonda „blicku“ zvládl a ještě udivoval přihlížející svým bohorovným zapisováním posledních tahů, když už praporek visel na vlásku. Sám se pak podivil, že to ustál. Protože však partie nebyla rozhodnuta ani teď (hrálo by se ještě 2 hodiny), žádný z hráčů neměl výraznou výhodu a výsledek byl dávno jasný, dohodli se oba borci na remize a stanovili konečný stav na 7 : 1.

Připsali jsme si tedy další 3 „povinné“ body. V devátém kole, které se hraje 22. února, zajíždíme do K. Varů k utkání s ŠK K. Vary „C“. Je to družstvo nadějných žáků a dorostenců – a ti bývají za šachovnicí vždy nepříjemní.


Výrazné vítězství (25.1.2009)

TJ OSTROV – TJ TAŠOVICE „B“
6 - 2


Výsledek hovoří o jasném vítězství, ale na šachovnicích to byla nemilosrdná bitva.

Úvod se vyvíjel zcela netradičně: jako první remizoval Husák (!) – žádné boudy ani finty se nekonaly – ani jednomu hráči se nechtělo do přetlačované, a tak se brzy dohodli na remize. Bod uklidnění zaznamenal Milan Latislav, který nekompromisně potrestal protivníkovy chyby. Pak se Čornyj, s lepším materiálem, také spokojil s remizou, protože byl nepříjemně tísněn – 2 : 1.

Potom nastala ve skóre dlouhá pauza. Tu prolomil Šimandl a po něm Kandrik ml. Šimandlova partie byla jednoznačně nejhezčí: vyhrál s lehkou šachovou elegancí. Kandrik ml. přehrál nejlepšího hráče hostů (Maglia ELO 2017) způsobem skutečně mistrovským!

Stav 4 : 1 pro nás byl velice nadějný, ale tašovští bojovali. Opět se velmi dlouho na stavu utkání nic neměnilo. Zbývající naši hráči si byli vědomi, že ještě zdaleka nejsou tři body doma, a tak rovněž makali. Stačila jediná remiza, ale na šachovnicích to zatím tak nevypadalo.

Před první časovou kontrolou se dostal do časové tísně Šetkův soupeř. Vyrobil několik drobných chyb, které Šetka zhodnotil (po infarktové peripetii v koncovce) v rozhodující bod. Vzápětí Tomandl, po svém typickém buldočím způsobu, otočil nepříznivý vývoj na šachovnici a celkové výrazné vítězství bylo na světě. Hosté provedli kosmetickou úpravu výsledku Střelou, který Žikavského doslova přikoval na poslední řadu.

Z našeho pohledu to bylo povedené utkání, ve kterém nám nechyběla bojovnost a vůle poprat se o výsledek i když nám naše figury někdy moc nehrály.

Příští kolo hrajeme opět doma. 8. února hostíme družstvo, které zatím v soutěži nezískalo ani bod – Sokol Teplá.


Z Chodova jsme si odvezli jenom bod (11.1.2009)

SPARTAK CHODOV – TJ OSTROV
4 - 4


Utkání to bylo hodně vyrovnané i když domácí byli k vítězství přece jen trochu blíž.

První gól jsme dostali poměrně brzy. To když Janecký ve vyrovnaném postavení přehlédl vazbu dámy a nezbylo mu než soupeři podat ruku a partii vzdát. Potom Strejc, který nastoupil v letošní soutěži poprvé, několikrát odmítl nabídnutou remis (stál lépe), aby jí po menší vlastní chybě přece jen přijal.

Stav na 1,5 : 1,5 vyrovnal kapitán Šimandl – také první utkání. Celkem s přehledem porazil Stanislava Cee. Domácí dostal do vedení Koller. Na 2. šachovnici přehrál Kandrika st. (2,5 : 1,5).

Pro konečné skóre utkání se klíčová partie odehrála na 7. šachovnici. To se však ukázalo později. Husák se ve střední hře dostal do svízelné situace, ve které postupně poztrácel většinu materiálu. Jeho soupeř se podivoval, proč se ještě nevzdává, a při drtivé převaze přestal hrát pozorně. Pak se divil ještě víc, když zjistil, že v totálně vyhrané partii vyrobil pat! Pochopitelně, že Husák mu k tomu významně pomohl! Šachová štěstěna byla při nás (3 : 2 pro domácí).

Na naše konto pak přidali body Kandrik ml. a Tomandl. Zejména Kandrik ml., který je bezesporu naším lídrem, prokázal opět velký přehled a šachový um. Tomandl zase uplatnil svoji zkušenost. Tím se stav otočil na 4 : 3 v náš prospěch a – už jsme nemohli prohrát. Poslední partie – Šetka v. Vlasák – mohla našemu týmu, i při remize, zajistit plný počet bodů. Jenže: Šetka nejdříve odmítl nabízenou remis (měl o pěšce více, nadějnější pozici a naše družstvo v té době prohrávalo), pak se partie po téměř pěti hodinách dostala do pěšcové koncovky, ve které si domácí hráč vypracoval vítězné tempo a tak svůj tým zachránil od prohry (4 : 4).

Za 14 dní pokračuje soutěž 7. kolem. My hostíme béčko TJ Tašovice. Utkání se hraje 25. ledna v 10:00 hod. v salonku hotelu Krušnohor.


Pěkná předvánoční nadílka (21.12.2008)

TJ OSTROV – BANÍK HABARTOV
7 – 1


Poslední adventní neděli jsme hostili družstvo z Habartova a – byli jsme k němu skutečně „štědří“ – odvezlo si rekordní nadílku.

Nejprve Žikavský s Martinem Latislavem svými body zadělali na slušný výsledek a pak už šlo vše ráz naráz. Husák připravil lišáckým manévrem svého protivníka o dámu, Kandrik ml. ve vyrovnané koncovce svého soupeře ukázkově „zadusil“ a Šetka obětí dámy s následným matem stanovil na 5 : 0 !!

Třebaže tento euforický stav v našich řadách dlouho nepamatujeme – jeli jsme dál: Janeckého sok nevydržel úpornou přetlačovanou a Kandrik st. pak v ještě větší tlačenici našel klíč ke správným dveřím soupeřovy obrany – a bylo to 7 : 0 !! Čestný bod zachránil pro hosty, až v poslední partii, Tomaščin, který po tuhém boji zdolal Tomandla.

Tímto výsledkem jsme se opět dotáhli na špici tabulky. Ke cti hostů je však třeba poznamenat, že bojovali příkladně a statečně.

Po novém roce změříme své síly se Spartakem Chodov, kam 11. ledna zajíždíme.


Favorit soutěže nám uštědřil první porážku (7.12.2008)

ŠK MARIÁNSKÉ LÁZNĚ - TJ OSTROV
5 - 3


Do poslední chvíle bylo utkání vyrovnané a domácí neměli nic jistého. Jak se později ukázalo, klíč k celkovému nerozhodnému výsledku měl v rukou David Papánek. Poněkud unáhleně (pozice byla vyhraná) nabídl svému soupeři remis, který ji bez váhání přijal. Avšak ani za stavu 3 : 3 jsme nebyli bez šance. Ve dvou zbývajících partiích, které se hrály téměř šest hodin, byla štěstěna přece jen při domácích. Tomandl nedokázal zužitkovat svůj tlak, Šetkův soupeř se vymanil z nepříjemností a v přesně hrané koncovce vyhrál.

Výborný výkon odvedl opět Čornyj a Husák. Čornyj na osmé šachovnici měl protivníka o 240 ELO lepšího (!!). Avšak ani to mu nezabránilo, aby ho nevyprovodil s nulou. Husák hrál proti borci s ELO o 290 více (!!) - zmatil ho úplně jako první.

Je třeba se zmínit i o velmi spolehlivém výkonu Kandrika ml., který se na 1. šachovnici stává oporou družstva. Nedařilo se Kandrikovi st. a Latislavovi st.

Přehled výsledků (první jsou uváděni domácí):

1.Vítek 0,5:0,5 Kandrik ml.
2.Panoš 1:0 Kandrik st.
3.Šimeček 1:0 Tomandl
4.Doležal 0,5:0,5 Papánek
5.Tišer 1:0 Šetka
6.Šott 0:1 Husák
7.Rangl 1:0 Latislav st.
8.Zíma 0:1 Čornyj

Páté kolo hrajeme s B. Habartov doma 21. prosince v 10,00 hod. opět v salonku hotelu Krušnohor.


Třetí vítězství v řadě (23.11.2008)

TJ OSTROV - JISKRA AŠ
5,5 - 2,5


Ve třetím kole krajské soutěže družstev I. tř. jsme hostili borce z Aše. Začátek utkání se vyvíjel v poklidu. Klid narušil na osmé šachovnici Čornyj, který pěknou fintou zmatil soupeře s ELO o 300 bodů vyšším!! Další "bouda" se podařila Husákovi: v beznadějné situaci věnoval soupeři dámu, který po ni chamtivě skočil a - s hrůzou zjistil, že dosáhl patu - beznaděj se změnila v remizu!

Jako třetí ukončil svou partii Šetka - čistým matem přidal na čtvrté šachovnici do sbírky další bod - 2,5 : 0,5. Pak po statečném boji podlehl na sedmé šachovnici Janecký a hosté snížili na 2,5 : 1,5. Milan Latislav v těžké koncovce nechyboval a dělil bod. Tomandl pak s přehledem využil soupeřovi časové tísně, donutil ho k chybám a bez problémů vyhrál. Z této situace pak těžil i Kandrik st., který velmi dlouho držel remizovou pozici, což uznal i protihráč - a bylo rozhodnuto - 4,5 : 2,5.

Závěrečnou třešničku na vítězný dort posadil na první šachovnici Kandrik ml.; trpělivou a přesnou hrou nedal svému sokovi šanci.

Toto vítězství nám vyneslo další tři body do tabulky a s celkovým plným ziskem 9 bodů zůstáváme v popředí soutěže. Důležité "lámání chleba" nastane 7. prosince, kdy zajíždíme do Mariánských Lázní za hlavním favoritem.


Tři odvrácené "mečboly" a vítězný bod jako bonbónek v Sokolově (9.11.2008)

GLOBAL SOKOLOV "B" - TJ OSTROV "A"
3,5 - 4,5


Ve druhém kole krajské soutěže družstev 1.tř. zajíždělo naše osmičlenné družstvo do Sokolova. I když jsme hráli proti "béčku", favority byli domácí (lepší průměrné ELO).

Utkání se pro nás vyvíjelo nanejvýš nepříznivě, když po prvních čtyřech ukončených partií jsme uhráli pouze 0,5 bodu! Domácí také nešetřili optimismem, protože ze čtyř zbývajících duelů jim stačilo získat jediný bod - tedy např. tenisovým slovníkem řečeno - tři mečboly!!

Vývoj prvních čtyř partií: jako první podlehl Kandrik st. zkušenému Hlaváčovi (ELO o 174 lepší), Husák pak remizoval s hráčem, který byl o 125 ELO bodů lepší, Šetka nepotrestal chybičku soupeře a v závěru na to doplatil a Milan Latislav prohrál s Maťhou - průběžný stav: 3,5 : 0,5 pro Sokolov!!

Pak ale začali "úřadovat" naši mladíci, které výborně doplnil zbytek týmu. K závěrečnému útoku zavelel náš nejzkušenější hráč - Tomandl. S přehledem a zároveň velmi elegantně přehrál Kornela. Potom Kandrik ml. na 1. šachovnici nic neuspěchal a po trpělivé a přesné hře získal náš druhý bod. Martin Latislav držel velmi dlouho pěšce navíc, který mu však výhru nezaručoval, a po nekonečných peripetiích a výměnách dospěl až do pěšcové koncovky, kde se po pěkném získání tempa jeho soupeř vzdal. Tímto vítězstvím Martin srovnal stav na 3,5 : 3,5! Vše nyní záviselo na Papánkovi. Ten se svým sokem, zkušeným matadorem, hrál megapřetlačovanou. Stále se zdálo, že by partie mohla skončit remízou a také tak celé utkání. Ale David prokázal dobré nervy, také nic neukvapil, neudělal chybu a trpělivě soustředěným tlakem svého soupeře, téměř po šesti hodinách (!), dostal do kolen. Týmu tak zajistil vítězství a 3 body do tabulky - domácí nemohli uvěřit.

Takže bojovnost, která nám v loňském ročníku trochu chyběla, přinesla ovoce nejen ve výhře, ale i potřebné sebevědomí do dalších bojů.

Ve třetím kole hostíme doma nevyzpytatelnou Jiskru Aš. 23. listopadu v 10,00 hod. v salonku hotelu Krušnohor. Od příznivců by bylo velmi milé, kdyby nám aspoň malinko drželi palečky!


1. kolo krajské soutěže I. tř. družstev: (12.10.2008)

TJ OSTROV - BH SOKOLOV "C"

Úvodní utkání jsme hráli doma v příjemném prostředí hotelu Krušnohor. Soupeř přijel bez tří hráčů základní sestavy, my jsme rovněž postrádali tři hráče základu.

Již po dvou hodinách jsme slibně vedli 2,5 : 0,5. Jako první přehrál svého soupeře Žikavský a úspěšně vykročil do soutěže. Pak po delším váhání přijal Šetka ušmudlanou remízu s nejmladším hráčem hostí a Čornyj, který naopak remis nepřijal, razantně vyhrál.

Další partie však byly velice urputné a skóre se měnilo až po více než čtyřech hodinách. Kandrikův (st.) protihráč Zoufalý se dostal do zoufalé situace a zoufale vzdal. To soupeř Tomandla, mladík Kvěš, který ještě v loňském roce nehrál nic moc, se zakousl jako buldog a prakticky nedal Vladimírovi šanci. Třetí mladíček hostů hrál s Papánkem. Ani tady to neměl David nijak lehké, ale zkušeně udržel remízu.

S nejlepším hráčem se utkal Kandrik ml. (Makaj 2021). Ve velmi urputné partii si vypracoval mírnou převahu (kvalita navíc), kterou však v závěru nedokázal proměnit ve výhru - také remis. Tím však zajistil vítězství celého týmu. Pěkný maraton si užil Latislav st., kterému v "zašpérované" pozici nechtěl soupeř přijmout remis. Chtěl vyhrát, otevřel "okno", náš borec situaci využil a uzavřel celkový stav na 5,5 : 2,5.

V prvním utkání jsme tedy tři body do tabulky za vítězství zapsali my. Ve druhém kole hrajeme 9.11. s ŠK Globalem Sokolov "B" venku. Nebylo by vůbec špatné nějaký bod přivézt - nejlépe všechny tři!!


POZN.: Obrovské díky od celého oddílu si zaslouží Vlastimil Šetka, tvůrce těchto čtivých článků.